Крепост Хисаря – началото на Второто българско царство
Пристигнахме в Ловеч. В този град има много какво да се види. Много история, която да се почувства и природа, на която да се порадваме. Ние решихме да започнем с крепост Хисаря над града.
Как стигнахме
Първо трябваше да стигнем до Ловеч. На място с малко питане разбрахме, че е най-добре да паркираме някъде около Галерията –„Градска изложбена зала Вароша“ и от там започваме да следваме тебелите нагоре по старите павета.
GPS координати на началото на пътеката 43.131261, 24.717870.
Откриването на пътеката се оказа по-лесно от колкото очаквахме, а и по целия път нагоре се вижда статуята на Васил Левски. Това е най-големият паметник на Апостола в България. Височината на статуята е 9 метра, а на постамента – 5. Изпитахме едно специално чувство, когато видяхме този величествен образ отблизо. В основата е поставена една от най-запомнящите се мисли на Левски.
Васил Левски (1837-1873). Ако спечеля, печеля за цял народ, ако изгубя-губя само мене си.
В дясно от паметника се разкрива гледка към красивата крепост.
На влизане пред самата порта ни очакваха двама средновековни воини, пазещи входа. За щастие ние си бяхме платили входа, та нямахме проблеми с преминаването.
История на крепост Хисаря
Тези земи са били населени още от древна античност (4 – 3 хил. пр. хр.). Доказателства за това са намерените останки от жилища и глинени съдове. В последствие тези земи са били населени от траките. Намерени са фрагменти от тракийска керамика и дръжка от амфора с печат.
В нашата история крепостта е най-значима с подписването на Ловешкият мирен договор през 1187 г., с което е възстановено и царство България. След възстанието на Асен и Петър и неуспешните византийски опити за потушаването му (тук и във Велико Търново), българската държава е възстановена.
Разкопки
В крепост Хисаря са открити останки от 7 църкви, от различни епохи, най-ранната построено през V-VI век.
Намерени са много останки от накити, глинени съдове и керамика. Значими за нашата история находки са сребърни монети с лика на цар Иван Александър (1301 – 1371 г.) и синът му Михаил. Ловешката крепост е една от последните завладени от османците – през 1446 г. Във вътрешността на крепостта е поставен огромен метален кръст, който се вижда от почти всяка точка на Ловеч.
Като за финал
Разположението на крепост Хисаря я прави изключително трудна за превземане и едновременно с това много красива.
Разхождайки се във вътрешността, освен стените, разкопките, българското знаме и кръста, винаги ще ви прави впечатление и невероятната гледка от хълма.
Допълнителна информация
- Адрес: ул. „Мадара“ 1, кв. „Вароша“.
- Работно време: всеки ден от 9:00 до 20:00 ч
- Вход: Стандартен – 4 лв, за студенти, ученици и пенсионери – 2 лв
Какво още може да се види
В Ловеч:
- Зоопарк Ловеч
- Стара градска баня „Дели Хамам“
- Музей „Васил Левски“
- Етнографски комплекс „Драсова и Рашова къщи“
- Музейна сбирка „Атанас и Васил Атанасови“
- Художествена галерия – Ловеч
- Покрит Мост на Колю Фичето
Наблизо:
- Деветашката пещера
- Крушунски водопади
- Къкринско ханче